# Nazwa
Aktywność fizyczna odgrywa w naszym życiu bardzo ważną rolę. To właśnie ona pozwala skutecznie wzmocnić układ oddechowy, zapobiec rozwojowi nadciśnienia oraz uchronić się przed cukrzycą. Oczywiście aktywność fizyczna może mieć różne formy. Nie musi ona występować w postaci ciężkiego treningu. Doskonałą formą będzie również marsz, szczególnie ten połączony z zabawą. Jeśli chciałbyś zostać uczestnikiem lub organizatorem marszu na orientację, skorzystaj z naszego serwisu!

Marsz na orientację - zasady

Marsz na orientację uznawany jest za dyscyplinę turystyki kwalifikowanej. Ma on formę gry terenowej, podczas której uczestnicy muszą na pieszo pokonać wyznaczoną trasę i odnaleźć tzw. Punkty Kontrolne, oznaczone na mapie przez organizatora wydarzenia. Na przebycie danego dystansu uczestnicy mają określony limit czasu. Przed rozpoczęciem marszu uczestnicy są dzieleni na drużyny i każda z nich otrzymuje kartę startową, przeznaczoną do zaznaczania potwierdzeń punktów kontrolnych w odpowiednich miejscach.

Marsz na orientację - dlaczego warto?

Marsz na orientację to świetna zabawa połączona z aktywnością fizyczną. Cieszy się ona popularnością zarówno wśród osób starszych, jak i młodszych. Gwarantuje niezwykłą rozrywkę, podczas której można poznać wspaniałych ludzi. Ponadto pozwala sprawdzić się pod kątem współzawodnictwa i orientacji w terenie. Marsze na orientacje stanowią również świetną formę aktywności fizycznej, która doskonale wpływa na kondycję i pracę całego organizmu.

Marsz na orientację - aktywność wzmacniająca cały organizm

Ruch oddziałuje korzystnie zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Dzięki niemu można m.in. uniknąć wiele chorób i opóźnić proces starzenia. Aktywność fizyczna może mieć różne formy. Aby cieszyć się jej niezwykłymi właściwościami, nie trzeba wylewać siódmych potów na siłowni. Równie dobrze sprawdzi się regularne maszerowanie. Pozwala ono skutecznie poprawić krążenie, dotlenić organizm, wzmocnić i wyrzeźbić mięśnie, a także poprawić metabolizm. Marsz również wpływa na poprawę kondycji, pracy mózgu, kreatywności i samopoczucia. Wiele osób ceni tę aktywność fizyczną także za fakt, iż zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę i nowotwory, wzmacnia stawy i kości oraz bardzo skutecznie redukuje stres. Marsze polecane są zarówno osobom młodym, jak i starszym. Świetnie sprawdzają się wśród osób, które nie mają siły lub zdrowia na wykonywanie ciężkich, męczących treningów.

Marsz na orientację - trening ciała i mózgu

Wielu osobom wydaje się, że marsz na orientację to prosta, lekka dyscyplina. Jednak to nie do końca prawda. Przede wszystkim jest to zabawa na czas. Ponadto współpraca drużynowa nie należy do najprostszych. Zespół musi naprawdę dobrze się zorganizować, aby odnaleźć wszystkie punkty kontrolne i jednocześnie zmieścić się w wyznaczonym limicie czasu. Należy pamiętać, że marsz na orientację to nie tylko trening ciała, ale także mózgu. Pozwala on sprawdzić zarówno swoją sprawność fizyczną, jak i umysłową. Stanowi świetną opcję dla osób preferujących oryginalne, rozwijające sporty.

Marsz na orientację - jak się przygotować?

Marsz na orientację nie wymaga specjalistycznego przygotowywania. Jednak przed wydarzeniem warto przyszykować odpowiedni strój oraz spakować małą przekąskę i butelkę wody. Do marszu najlepiej przystąpić w wygodnym obuwiu, niepowodującym żadnego dyskomfortu. Ponadto warto założyć lekkie, elastyczne ubrania, które nie krępują ruchów. Na marsz na orientację zaleca się również wzięcie wygodnego plecaka, który pomieści butelkę wody oraz niewielką przekąskę np. batonika lub mus energetyczny. W plecaku warto umieścić również podręczną apteczkę wyposażoną w plastry, bandaż, preparat antybakteryjny do przemywania ran oraz tabletki przeciwbólowe. Przed rozpoczęciem przygotowań do marszu na orientację, warto zapoznać się z regulaminem wydarzenia. Zdarza się, że napoje, żywność i medykamenty są zapewnione przez organizatora. W niektórych przypadkach organizatorzy dostarczają również specjalnie oznakowane T-shirty dla uczestników. W większości przypadków są one jednak odpłatne.

Marsze na orientację - zapisz się na wydarzenie w swojej okolicy

Marsze na orientację nieustannie zyskują na popularności. Gwarantują wspaniałą zabawę i są świetnym pomysłem na wykorzystanie wolnego czasu. Jeśli chciałbyś wziąć udział w tego typu wydarzeniu w swojej okolicy, skorzystaj z naszego serwisu. Znajdziesz na nim listę zorganizowanych marszów na orientację. Jeśli któryś z nich Cię zainteresuje, możesz się na niego zapisać w łatwy sposób. Wystarczy, że założysz konto, wybierzesz dane wydarzenie i zaznaczysz opcję “zapisz się”. W następnym kroku wyświetli Ci się formularz do wypełnienia. Po wpisaniu wszelkich potrzebnych danych i wyrażeniu zgód, znajdziesz się na liście uczestników. Na końcu czeka Cię tylko opłacenie udziału w marszu na orientację.

Zostań organizatorem marszu na orientację

Jeśli nie znalazłeś w swojej okolicy marszu na orientację, w którym mógłbyś wziąć udział, sam zostań organizatorem. Załóż konto w naszym serwisie i utwórz formularz zgłoszeniowy zgodnie z potrzebami wydarzenia. Pamiętaj, że zakładając wydarzenie, to od Ciebie będzie zależał dystans marszu, dopuszczalny wiek uczestników i forma płatności za udział w imprezie. Jeśli po raz pierwszy tworzysz wydarzenie na naszej stronie, prześlij na naszego maila regulamin imprezy, a my w ciągu 3 dni roboczych założymy wydarzenie i wytłumaczymy Ci, jak korzystać z serwisu.

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. [x] __ZAMKNIJ