Odkrywamy Tajemnice Zamku Książ
Już 20 października 2019 r. zapraszamy na wyjazd z firmą Acteam i Stowarzyszeniem Promocji Sportu FAN. Tym razem jedziemy do Książańskiego Parku Krajobrazowego i na Zamek Książ. 

Przygotowaliśmy dla Was kilka atrakcji. Spacer malowniczą trasą do ruin Starego Książa oraz zwiedzanie z przewodnikiem Zamku Książ i Podziemi Zamku.

Zamek Książ to jeden z najpiękniej położonych zamków w Europie. Największy dolnośląski zamek i trzeci pod względem wielkości w Polsce. To majestatyczna budowla, która wywiera niezapomniane wrażenie swoją monumentalnością, zróżnicowaną architekturą i bajkowym położeniem w sercu Książańskiego Parku Krajobrazowego.

 
Szlak przyrodniczo-edukacyjny Ścieżka Hochbergów (5 km)

Ścieżka Hochbergów biegnie wąwozem rzeki Pełcznicy na terenie rezerwatu przyrody „Przełomy pod Książem k. Wałbrzycha” wchodzącego w skład Książańskiego Parku Krajobrazowego, którego centralnym punktem jest Zamek Książ. Ścieżka łączy ze sobą dwa sąsiadujące miasta Wałbrzych i Świebodzice. Ściany wąwozu Pełcznicy, wznoszą się na niespełna 100 metrów wysokości i tworzą kilkudziesięciometrowe przepaści. Porasta je stary las mieszany, co czyni to miejsce szczególnie bajkowym latem i jesienią. Uzupełnieniem przyrodniczego charakteru ścieżki jest obecność na trasie licznych obiektów historycznych, których nie sposób pominąć.

Przebieg trasy
 
Zwiedzanie Zamku Książ z przewodnikiem (czas 90 min)

Poznaj prawdziwą historię Książa – trasa „Od Piastów do tajemnic II Wojny Światowej” to możliwość usłyszenia o dziejach zamku zarówno za czasów arystokratycznej rodziny von Hochberg, jak i w trakcie burzliwego okresu II Wojny Światowej. Zwiedzanie rozpoczyna się podobnie jak trasa „Książ Barokowy” i przebiega przez najpiękniejsze sale reprezentacyjne. Następnie turyści poznają pomieszczenia zamkowe przebudowane przez nazistów w ramach realizowanego w Książu tajemniczego projektu hitlerowskich Niemiec pod kryptonimem „Riese” („Olbrzym”). W dalszej części trasa prowadzi przez najstarszą średniowieczno-renesansową część zamku, w której mieszczą się takie sale jak: Hol Myśliwski wraz z Czarnym Dziedzińcem, Sala Rycerska czy Sala Konrada zwana kiedyś małą salą balową. Od 2014 r. w ramach tej trasy udostępnione do zwiedzania zostało również zmodernizowane III piętro Zamku Książ, gdzie obecnie znajduje  się m.in wystawa stała „Sekrety z zamkowej szuflady”. Dużą część ekspozycji stanowią fotografie odzyskane przez zamek dopiero po 2010 roku. Po zakończonym zwiedzaniu będzie można zostać na tarasach zamkowych.

 
Podziemia Zamku na głębokości 50 m (czas 45 min)

Podziemna trasa turystyczna to półkilometrowy odcinek, który z pewnością zaintryguje swoją różnorodną strukturą zarówno pod względem geologicznym, jak i historycznym. Podczas przejścia odwiedzający zobaczą potężną wybetonowaną halę, korytarze wykute w surowej skale oraz poboczne komory bunkra. Trasa przebiega wzdłuż tarasów (przy miejscu poszukiwań domniemanego podziemnego dworca kolejowego) w kierunku budynku głównego zamku. Zakończenie pierwszej połowy trasy znajduje się przy zawale – wejściu do zasypanego szybu windowego, z którego wyjście znajdować się miało na Dziedzińcu Honorowym. Podczas zwiedzania turyści poznają m.in. tajemnice książańskich podziemi, teorie o celu ich powstania oraz tragiczną historię więźniów, których rękami te tunele zostały wydrążone. Podziemia Zamku Książ zostały wybetonowane bardzo wytrzymałym cementem portlandzkim. Według  zapisków ulubionego architekta A. Hitlera, Alberta Speera, oraz innych dostępnych dokumentów nie jest wykluczone, że tunele mają jeszcze raz tak dużą powierzchnię jak ta, która jest nam dzisiaj znana tj. 3200 m2 (co zostało zmierzone na podstawie betonu, który przywieziono do zamku).

 

Program wyjazdu: wyjazd turystyczno-krajoznawczy 

Zbiórka: parking przy ul. Waligórskiego, park Południowy, godz. 8.00. Planowany powrót godz. 19.00

Długość trasy: cały dzień marszu wraz z przerwami

Trasa: dystans 5 km, zróżnicowana, trudności wynikające z warunków pogodowych (błoto, oblodzenia, śnieg), istnieje możliwość wypożyczenie kijów do nordic walking

Ekwipunek: ubiór dostosowany do warunków pogodowych (preferowany ubiór trójwarstwowy), obuwie górskie, trekkingowe, całodzienny prowiant  

Ilość wolnych miejsc: bez ograniczeń

Transport:  samochodowy

Cena:  wpłata do 18 października 107 zł/os, dzieci do 16 roku życia 77 zł/os + koszty transportu (rozliczane w dniu wyjazdu ok. 30 zł). W dniu wyjazdu płatność 127 zł/os, dzieci 97 zł/os. Ewentualne wypożyczenie kijów do nordic walking 5 zł.

Opłata zawiera bilety wstępu na dwie wycieczki tematyczne w Zamku Książ z przewodnikiem w kwocie 57 zł (dzieci 47 zł).

Płatność na konto stowarzyszenia: Bank BGŻ BNP Paribas S.A. 41 1750 0012 0000 0000 3108 6701

dane do przelewu: Stowarzyszenie Promocji Sportu FAN, ul. Legnicka, 54-206 Wrocław

w tytule: Zamek Książ - imię i nazwisko

Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania wyjazdu z powodu niewystarczającej ilości uczestników (min. 14) i/lub bardzo złych warunków atmosferycznych.

W zaistniałej sytuacji Organizator zobowiązuje się do wyznaczenia dodatkowego, zastępczego terminu wyjazdu. Opłata raz uiszczona nie podlega zwrotowi w przypadku rezygnacji z udziału w treningu przez uczestnika. Pełna kwota zostanie zwrócona wyłącznie w sytuacji odwołania treningu przez Organizatora.

Wyświetleń: 590

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. [x] __ZAMKNIJ