Już 8 marca 2020 r. zapraszamy na kolejny wyjazd z firmą Acteam oraz Stowarzyszeniem Promocji Sportu FAN. Tym razem jedziemy do Parku Krajobrazowego Doliny Bobru.

Park o powierzchni 12 295 ha utworzony został w roku 1989. W latach 1903-1912 zbudowano zaporę w Pilchowicach, która obecnie jest największą budowlą hydrotechniczną, rozdzielającą rzekę w obrębie parku na dwa zasadnicze odcinki: górny (13 km) i dolny (25 km).

Rzeka Bóbr jako główny element parku ma swoje źródła we wschodnich Karkonoszach po czeskiej stronie, w miejscu zwanym Bobrowym Stokiem. U naszych południowych sąsiadów rzeka płynie jedynie na odcinku 2 km, natomiast w Polsce rozciąga się na długości 270 km. Jest największym lewobrzeżnym dopływem Odry, do której wpada w okolicach Krosna Odrzańskiego.

Dolina Bobru przebiega w bardzo urozmaicony sposób, tworząc w kilku rejonach fantastyczne przełomy rzeczne, odsłaniające różnorodne i różnowiekowe formacje skalne. Do najciekawszych należą: przełom Borowego Jaru i przełom w okolicach Wrzeszczyna. Trasa ścieżki przyrodniczej wiedzie od Jeleniej Góry, wzdłuż rzeki Bóbr, do Siedlęcina. Ścieżka edukacyjna rozciąga się pomiędzy dwoma wieżami owianymi bardzo długą i ciekawą historią związaną z regionem jeleniogórskim. To Wieża Krzywoustego i Książęca Wieża Mieszkalna. Oba te miejsca stanowią punkty widokowe dostępne dla turystów, z których rozpościera się piękny widok na okolicę. Kolejnym przystankami ścieżki, rozpoczynając od Wieży Krzywoustego jest Borowy Jar, Cudowne Źródełko, obiekty hydrotechniczne na rzece Bóbr, Schronisko Perła Zachodu (tutaj planujemy obiad), Jezioro Modre i Książęca Wieża Mieszkalna w Siedlęcinie (istnieje możliwość indywidualnego zwiedzania wieży, bilet normalny 7 zł, ulgowy 6 zł). Miejsca ciekawe przyrodniczo i historycznie.

Na strudzonych trasą turystów czekają miejsca wypoczynku, w których przy szumie rzeki Bóbr można odpocząć od codziennego zgiełku i podziwiać otaczającą nas przyrodę. Bogactwo przyrody, geologii, historii i piękno krajobrazu czeka na wszystkich chętnych turystów i amatorów aktywnego spędzania czasu.

Przebieg ścieżki
  1. Wzgórze Krzywoustego (375m n.p.m.) - dowiesz się o historii powstania Jeleniej Góry, budowie geologicznej i walorach przyrodniczych wzgórza, oraz o tym, jak kropla skałę drążyła.

  2. Borowy Jar - to dolina rzeczna zawdzięczająca swój wygląd sile erozji wgłębnej rzeki Bóbr. Czy wiesz co to jest epigenetyczny przełom rzeczny?

  3. Cudowne Źródełko -  według podań odbywały się tu “Sądy Boże” gdzie sądzono rycerzy oraz czarownice. Legenda głosi, że picie wody było próbą na prawdomówność. Spróbuj sam!

  4. Geologia Borowego Jaru - dowiesz się co kryje dolina rzeczna i jakie materiały ją tworzą.

  5. Obiekty hydrotechniczne - poznasz ich rodzaje, historię i funkcję związaną z wytwarzaniem energii, a także ochroną przeciw-powodziową na rzece Bóbr.

  6. Schronisko „Perła Zachodu” - miejsce odpoczynku z pięknym widokiem na Jezioro Modre. Czeka na Ciebie garść informacji na temat przyrody i historii Parku Krajobrazowego Doliny Bobru.

  7. Jezioro Modre - przeczytasz o historii powstania jeziora i co ciekawego znaleziono na jego dnie oraz o zasadzie działania elektrowni wodnej.

  8. Wieża Książęca w Siedlęcinie - dowiesz się dlaczego ma tak dziwny kształt, czy to był obiekt obronny i jakie malowidła fascynują całą Europę?

 

Zbiórka: parking przy ul. Waligórskiego, park Południowy, godzina 7.00. Planowany powrót 18.00

Długość trasy: ok. 17 km

Trasa: Łatwa, bez stromych podejść i zejść

Ilość wolnych miejsc: bez ograniczeń

Transport:  samochodowy

Spotykamy się na miejscu zbiórki i optymalnie pakujemy do samochodów (4-5 os). Kierowca użycza swoje auto i oferuje przewóz. Pasażerowie ponoszą koszty zużycia paliwa. 

Cena: 50 zł/os, dzieci do 12 roku życia 30 zł/os + koszty transportu (rozliczane w dniu wyjazdu). W dniu wyjazdu: 70 zł/os, dzieci do 12 roku życia 50 zł/os. Ewentualne wypożyczenie kijów do nordic walking 5 zł

Płatność na konto stowarzyszenia: Bank BGŻ BNP Paribas S.A. 41 1750 0012 0000 0000 3108 6701

dane do przelewu: Stowarzyszenie Promocji Sportu FAN, ul. Legnicka, 54-206 Wrocław

w tytule: Perła Zachodu - imię i nazwisko

Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania wyjazdu z powodu niewystarczającej ilości uczestników (min. 10) i/lub bardzo złych warunków atmosferycznych.

W zaistniałej sytuacji Organizator zobowiązuje się do wyznaczenia dodatkowego, zastępczego terminu wyjazdu. Opłata raz uiszczona nie podlega zwrotowi w przypadku rezygnacji z udziału w treningu przez uczestnika. Pełna kwota zostanie zwrócona wyłącznie w sytuacji odwołania treningu przez Organizatora.

KONTAKT

Marcin Wroński tel. 508 287 007

Marta Żebrowska tel. 697 020 959

Wyświetleń: 1146

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. [x] __ZAMKNIJ