3 Kaliski Rajd Rowerowy -  Pamięci Żołnierzy Wyklętych
3 Kaliski Rajd Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Rowerowy rajd pamięci 05.03.2022 r.
 
Bieżące informacje: https://www.facebook.com/events/952419352379852
 
Już po raz 3 będziemy kręcić na rowerach ku pamięci Żołnierzy Wyklętych odwiedzając miejsca pamięci i walki z okupantem komunistycznym. Będziemy wspominać Żołnierzy Niezłomnych, którzy bez pardonu i wbrew komunistycznej propagandzie walczyli jak umieli z reżimem komunistycznym w obronie niepodległego Państwa Polskiego.
 
Pamiętajmy, że Żołnierze Wyklęci nie bronili ideologii, a zagrożenia bytu Narodu Polskiego i wiary katolickiej swoich ojców.
 
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzimy od 12 lat. Zostało ustanowione w 2011r. w hołdzie „Żołnierzom Wyklętym”– bohaterom antykomunistycznego podziemia z lat 1944-63, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.
 
Dziś w naszych sercach wspominamy również, tych którzy - DZIŚ giną w obronie swojej ojczyzny na UKRAINIE. Wojna na Ukrainie zbiera śmiertelne żniwo, a Rosjanie bezlitośnie mordują ludność cywilną. "Ostrzał ukraińskich miast i atakowanie ludności cywilnej musi zostać potępione przez wszystkich członków społeczności międzynarodowej, to w świetle prawa międzynarodowego ZBRODNIA WOJENNA” - to cytat z wtorkowego oświadczenia naszego MSZ, ale takie oświadczenia słyszymy również z wielu innych państw.
 
Kręcimy na rowerach ku pamięci ŻOŁNIERZY Wyklętych, ale również módlmy się w intencji naszej ojczyzny, pokoju w Ukrainie i na świecie.
 
Ten rajd poświęcamy w szczególności pamięci dwóm Żołnierzem Wyklętym z Kalisza - Stanisławowi Spaleniak, który utworzył własny oddział partyzancki oraz Ziemowitowi Glabiszewskiemu, który należał do ugrupowania pn. Polska Organizacja Podziemna. Oboje skazano na karę śmierci. Wyroki wykonano w kaliskim więzieniu 28 lipca 1946 r.
 
 
Podczas tegorocznego rajdu odwiedzimy miejsca pamięci poświęcone bohaterom- Żołnierzom Niezłomnym i zapalimy światełko pamięci i pokoju:
 
1. pod tablicą na budynku Stowarzyszenia Rzemieślników Chrześcijańskich przy ul. Piekarskiej 13 w Kaliszu, gdzie w obecności m. in. młodzieży szkolnej 31 maja 1948 r. odbył się proces Ziemowita Glabiszewskiego
2. pod tablicą na froncie Bazyliki, Narodowego Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu, na której znajdziemy napis „W hołdzie pomordowanym i więźniom, bohaterom walk z terrorem stalinowskim o Niepodległą Polskę w latach 1939-1956
3. pod byłą siedziba UB (od 23 I 1945 do 25 XI 1946), a dziś I Liceum Asnyka Kaliszu. To w tym miejscu działały: Hufce Wolnej Słowiańszczyzny (1948), a także Młodzieżowa Organizacja Podziemna „Orzeł” (1952). Skupiały uczniów Liceum i Gimnazjum Adama Asnyka, którzy m.in. drukowali, kolportowali ulotki antykomunistyczne.
4. pod pomnikiem Armii Krajowej w ogrójcu oo. Jezuitów, przy Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego.
5. przy murach starego więzienia na ul. Łódzkiej – gdzie znajduje się baner upamiętniający siedmiu żołnierzy walczących o wolną i niepodległą Polskę: Ziemowita Glabiszewskiego, Wojciecha Jabłkowskiego, Stanisława Spaleniaka, Stanisława Kreczmera, Edmunda Wałęsę, Edwarda Baranka i Józefa Witmana.
6. podjedziemy do miejsc gdzie walczyli Stanisław Spaleniak i Ziemowit Glabiszewski - Urząd Gminy w Rajsku oraz stację kolejową w Radliczycach
7. w Wielowsi Klasztornej (powiat ostrowski) gdzie na terenie placu przykościelnego Kościoła pw. św. Wawrzyńca stoi pomnik Żołnierzy Wyklętych z symboliczną garścią ziemi z tzw. Łączki
8. pod pamiątkową tablicą katyńską, na murach Klasztoru Franciszkanów.
 
Dłuższy postój i poczęstunek, tak jak co roku planowany jest w świetlicy w Wielowsi Klasztornej. Rajd zakończymy w Kaliszu koło Teatru im. Bogusławskiego w Kaliszu gdzie zostaną wręczone medale pamiątkowe, wcześniej przejeżdżając obok pamiątkowej tablicy Katyńskiej na murach Klasztoru Franciszkanów.
 
INFORMACJE ORGANIZACYJNE
Organizator: Towarzystwo Rowerowe CALISIA BIKE
Termin: sobota 05.03.2022
Charakter rajdu: Rajd pamięci
Trasa: Kalisz-Rajsko-Radliczyce-Szczytniki–Godziesze Wielkie–Ołobok–Wielowieś–Żydów –Kalisz. 
Planowana ilość uczestników: bez ograniczeń
Zgłoszenia: Aby zabezpieczyć odpowiednią ilość medali pamiątkowych, prosimy o przesłanie zgłoszenia do 03.03 poprzez wypełnienie formularza https://elektronicznezapisy.pl/event/6665.html
Zbiórka: 05.03 sobota: godz. 08:15, Plac koło Ratusza, Rynek Główny Kalisz;
Start: godz. 08:30 /Powrót: ok godz. 16:30.
Koszt uczestnictwa: BEZPŁATNIE (Podczas rajdu zbieramy pieniążki z przeznaczeniem na utrzymanie pomnika Żołnierzy Wyklętych w Wielowsi).
Dla każdego nowego uczestnika opaska PW na rękę. Dla każdego uczestnika pamiątkowy medal i poczęstunek.
Uczestnik rajdu musi posiadać: Sprawny technicznie rower (najważniejsze elementy to: sprawne hamulce, opony, dzwonek, sprawne przerzutki, linki, oświetlenie: przód/tył), Zabieramy ze sobą: zapasową dętkę, pompkę, podstawowe klucze, latarkę czołową, odpowiedni strój. Podczas jazdy zalecamy używanie kasku ochronnego.
Komandor rajdu: Krzysztof OLEK - instruktor turystyki kwalifikowanej/turystyka rowerowa (12/04/2018/STI/ITKTR), tel. 575.127.700, christopher.olek()calisiabike.pl
 
 

Wyświetleń: 1012

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. [x] __ZAMKNIJ