Bieg-Piaśnicki-2023Biegi Piaśnickie są jedną z najważniejszych imprez sportowych w powiecie wejherowskim, które łączą ze sobą sportową rywalizację z idę upowszechniania wiedzy o zbrodni piaśnickiej. Coroczne zawody ponownie odbyły się w lesie, który podczas II wojny światowej było miejscem największej w tym regionie kaźni, którą hitlerowscy Niemcy zgotowali ludności Polskiej i Kaszubskiej, stosując wobec ich przedstawicieli masowe egzekucje od końca października 1939 roku do początków kwietnia 1940 roku. Szacuje się, że w tym miejscu śmierć poniosło od 12 do 14 tysięcy osób, chociaż niektóre przekazy mówią o jeszcze większej ilości poległych w lasach piaśnickich. Organizacja biegów ma więc na celu wspomnienie wszystkich tych, którzy znaleźli spoczynek w Piaśnicy, a także szerzenie pamięci o tamtych wydarzeniach wśród uczestników wydarzenia.

 Sponsorzy

W ramach tegorocznych Biegów Piaśnickich przygotowano dwa główne dystanse – biegowy na 10 kilometrów oraz nordic walking na 5 kilometrów. Nie zabrakło także dystansów (od 100 do 600 metrów) dla młodszych zawodników, którzy rywalizowali w biegach dla dzieci i młodzieży.

Warunki do przeprowadzenia zawodów okazały się wręcz idealne. Połączenie niezwykłej leśnej przestrzeni, która charakteryzuje się wyjątkowym wręcz spokojem, z suchą i częściowo utwardzoną trasą, a do tego sprzyjającą biegaczom pogodą sprawiło, że wielu z zawodników pokonało swoje dystanse w rekordowych dla siebie czasach. Świadczyć o tym mogą wyniki zawodów, które prezentujemy poniżej.

 

Zwycięzcy w głównym biegu na 10 kilometrów:

Panowie który wykrali w XV Biegu Piaśnickim

Kat. Open. M.

1 msc. Jacek Leszczyński z Rumi, z czasem 00:36:22

2 msc. Krzysztof Szymański z Domatówka, z czasem 00:38:22

3 msc. Marcin Seniuś z Somonina z czasem 00:38:25

 Panie które wygrały XV Bieg Piaśnicki

Kat. Open K.

1 msc. Monika Rolbiecka z Wejherowa, z czasem 00:41:59

2 msc. Katarzyna Klahs z Połczyna, z czasem 00:42:39

3 msc. Ilona Mickiewicz-Szymańska z Domatówka, z czasem 00:43:06

 

Zwycięzcy nordic walking na 5 km:

Panie które wygrały nordic walking Piaśnica 2023

Kat. Open K.

1 msc. Katarzyna Szpilman z Gdyni, z czasem 00:34:19

2 msc. Agata Brygała z Gdańska, z czasem 00:35:26

3 msc. Izabela Hrycyk z Lęborka, z czasem 00:35:37

Zwycięzcy nrodic walking 5 km

Kat. Open. M.

1 msc. Krzysztof Hrycyk z Lęborka, z czasem 00:33:46

2 msc. Andrzej Konkol z Lęborka, z czasem 00:33:58

3 msc. Krzysztof Kurpiewski z Gdańska, z czasem 00:34:13

 

Pełna lista wyników i zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych, a także w biegach dzieci i młodzieży dostępna jest na stronie internetowej elektronicznezapisy.pl Uczestnicy z listy wyników mogą pobrać indywidualne dyplomy uczestnictwa.

Każdy zawodnik, który ukończył bieg otrzymał pamiątkowy medal, a pierwsza trójka poszczególnych kategorii także pamiątkowe puchary. Dla zwycięzców przygotowano także nagrody rzeczowe oraz w postaci voucherów ufundowanych przez partnerów wydarzenia.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników i dziękujemy za przyłączenie się do propagowania pamięci o zbrodni piaśnickiem poprzez sport.

Już teraz zapraszamy do kolejnej edycji Biegów Piaśnickich już za rok. Do zobaczenia!

 

Organizatorami wydarzenia byli:

  • Gmina Wejherowo
  • The North Event

 

Wydarzenie wsparli:

  • Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku
  • Muzeum Piaśnickie
  • Nadleśnictwo Wejherowo
  • COS Cetniewo
  • Powiat Wejherowski
  • Miasto Wejherowo
  • Kazimierz Plocke – poseł na Sejm RP

Za co także do nich ślemy serdecznie podziękowania, że po raz kolejny mogliśmy liczyć na ich wsparcie przy organizacji Biegów Piaśnickich. Z Wami również, mamy nadzieję, do zobaczenia za rok. 

Wyświeleń: 1705

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. [x] __ZAMKNIJ