Terano Nordic Walking 2023W dniach 9-11 czerwca br. we włoskim Tirano odbył się pierwszy etap Pucharu Świata NORDIC WALKING WORLD CUP 2023. Na starcie stanęło ponad 150 zawodników, którzy maszerowali odpowiednio na dystansach 5, 10 i 21 km. Każdy z zawodników pokonywał wybrany przez siebie dystans w ramach 2,5 kilometrowej pętli przygotowanej przez organizatorów. Trasa zawodów została zaplanowana przez organizatorów z wykorzystaniem winnic i sadów umiejscowiony na zboczach gór w pobliżu parku GELSI (Morwy) w centrum Tirano.

W piątek w godzinach popołudniowych nastąpiło uroczyste otwarcie pierwszego etapu Pucharu Świata. Uroczyste otwarcie odbyło się w centrum miasta na jednym z ryneczków otoczonych włoskimi kawiarniami. Organizatorzy zadbali o piękną oprawę tych zawodów, wykorzystując przygotowaną scenę. Jedną z osób otwierających trzydniowy Puchar Świata był zaproszony Burmistrz Tirano - Franco Spada. Wśród osób otwierających zawody nie zabrakło także „twórcy” Nordic Walking Marko Kantanevy z Finlandii. Na uroczystym otwarciu można było dostrzec zawodników z Czech, Ukrainy, Francji, Włoch, Niemiec, Słowacji, Szwajcarii. Silną grupę (około 100 osób) stanowili zawodnicy różnych klubów Nordic Walking z naszego kraju. Wśród zawodników z Polski można było spotkać przedstawicieli między innymi takich klubów jak: NW Człapski Team, Marsz po Zdrowie, ESJA, KS NW Bełchatów, Triton Konin, Viktoria Potęgowo, Nordic Team Częstochowa. Wśród przybyłych ekip nie zabrakło także licznej ekipy Polipack Team GWE, którzy pokonali prawie 1400 km, aby rywalizować na trzech dystansach.

W sobotę z rana pierwsi wystartowali zawodnicy na dystansie 21 kilometrów, którzy mieli do pokonania osiem pełnych okrążeń. Wśród Pań startujących na tym dystansie nie zabrakło Elżbiety Wojciechowskiej z Polipack Team GWE, która najszybciej pokonała ten dystans. W następnej kolejności wystartowali zawodnicy na dystansie 10 kilometrów, którzy „dołączali” do startujących zawodników na najdłuższym dystansie. Najliczniejszą grupą startująca w pierwszym etapie, byli zawodnicy, którzy wystartowali na dystansie 5 km. Na trasie można było podziwiać rywalizację prawie 100 zawodniczek i zawodników, którzy byli obserwowani i wspierani przez zawodników startujących wcześniej na 10 i 21 km. W zawodach udział wzięła także Aleksandra Raczyńska (84 lata), która przybyła z naszego kraju, aby wystartować na dystansie 5 km.

Terano Nordic Walking 2023 eventsDla wszystkich zawodników, którzy pokonywali trasę zawodów najważniejsze były punkty nawadniania. Same Tirano (441 m n.p.m.) leżące w dolinie i otoczone górami w dniu zawodów nie było „łaskawe” dla zawodników. Temperatura, która kształtowała się w okolicach 20 stopni wydawała się odpowiednia, ale „ciężkie powietrze” i sama trasa (nachylenie stoków) wymagała od każdego zawodnika pełnej koncentracji. Na każdego z zawodników po skończonym dystansie na mecie czekał piękny medal, który wręczali organizatorzy.

Po zakończeniu startów na 5 km zawodnicy na spokojnie mogli przygotować się do uroczystego podsumowania pierwszego dnia startów. Jako pierwsi zostali nagrodzeni zawodnicy, którzy w trudnych warunkach (upał, słaba wilgotność) pokonali największy dystans 21km. W pierwszej kolejności dla każdego dystansu na scenę wchodzili zawodnicy, którzy byli najszybsi (klasyfikacja OPEN). Statuetki i nagrody za zajęte miejsca w klasyfikacji OPEN, jak i kategoriach wiekowych wręczał między innymi Burmistrz Tirano, a najlepszym zawodnikom także wspomniany wcześniej Marko Kantaneva.

Wśród zawodników startujących na 21 kilometrów najlepszymi okazali się:

  • Elżbieta Wojciechowska (Polska - Polipack Team GWE) - (czas 2:21:05)
  • Marcin Kurzawiński (Polska Triton Konin) - (czas 2:23:49)

Wśród zawodników startujących na 10 kilometrów najlepszymi okazali się:

  • Agnieszka Mielecka (Polska – Polipack Team GWE) - (czas 1:06:04)
  • Artur Wołoszka (Polska – Luki Team) - (czas 1:00:02)

Wśród zawodników startujących na 5 kilometrów najlepszymi okazali się:

  • Paola Vicenzi (Włochy – NW Valtellina) - (czas 0:33:52)
  • Tomasz Wójtowicz (Polska – KS Victoria Potęgowo) - (czas 0:29:17)

Na dystansie 5 km mogliśmy także zobaczyć zawodników, którzy wystartowali jako osoby niepełnosprawne. Wśród Panów najszybciej na mecie zameldował się Rafał Toporek (Polska – Polipack Team GWE) z czasem 0:32:51, a wśród Pań najszybszą okazała się Izabela Towarnicka, także z Polski (Polipack Team GWE) z czasem 0:39:50

Organizator w ramach podsumowania nagrodził także trzy osoby za najlepszą technikę (zielone kartki). Najlepszymi zespołami podczas pierwszego etapu Pucharu Świata okazały się zespoły Polipack Team GWE - Polska (I miejsce), Nordic Walking Vatelina – Włochy (II miejsce) i NW Człapski Team – Polska (III miejsce).

W niedzielę organizatorzy zaplanowali na stadionie miejskim w Tirano sztafetę 4 x 2 km. Ekipy startowały w zespołach czteroosobowych. Na starcie stanęło 11 ekip. Sześć ekip z Polski i pięć ekip z Włoch. Pierwsze miejsce zajęła drużyna LUKI TEAM POLSKA (Polska)z czasem 0:51:39, drugie miejsce zajęła włoska ekipa TEAM TRIANGOLO LARIANO (Włochy) z czasem 0:54:46. Trzecią drużyną, która nieznacznie przegrała walkę o drugie miejsce zostało KGHM METRACO POLKOWICE (Polska)  z czasem 0:54:08

Każdy z zawodników, który uczestniczył w w/w wydarzeniu miał możliwość podziwiać uroki samego historycznego Tirano, jak i też wspaniałe widoki otaczających gór. Jednym z elementów charakteryzujący ten piękny region na pograniczu Włoch i Szwajcarii jest kolejka Bernina – Expres, która kursuje z Tirano do kurortu górskiego w Sankt Moritz (Szwajcaria). Przejażdżka taką kolejką pozwala z każdej strony wagonu podziwiać piękne tereny wpisane na listę UNESCO, liczne wąwozy, czy też masywy lodowców z zalegającym cały rok śniegiem.

Na zakończenie zawodów organizatorzy podziękowali zawodnikom za sportową rywalizację i przypomnieli o zbliżających się kolejnych zawodach sportowych – Mistrzostwa Europy Nordic Walking Warszawa 8-9 lipca br. czy też kolejny etap Pucharu Świata Nordic Walking Almaty (Kazachstan) 29-30 lipca br.

Wyświeleń: 242

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. [x] __ZAMKNIJ