Co jest legalne, a co nie? Czy można bezkarnie wycinać mapy np. z Google i rysować na nich trasy? Okazuje się, że googlowskie podkłady możemy wykorzystać tylko w wypadku umieszczenia wklejki w postaci API na swojej stronie (czyli interaktywnej mapy), zrobienie zrzutu ekranu i wycięcie interesującego fragmentu może przynieść nam niechciane konsekwencje - nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Google zaczęło przeszukiwać polskie strony pod kątem nielegalnego użycia ich map. Takiego problemu nie ma gdy korzystamy z Open Street Map np. za pośrednictwem portalu traseo.pl.

 

Wykorzystywanie przy różnych okazjach podkładów mapowych dostępnych w internecie staje się coraz bardziej popularnym sposobem na prezentowanie tras biegów, marszów, rajdów, zawodów rowerowych itp. Jednym z bardziej popularnych sposobów jest korzystanie z podkładów dostarczanych przez Google. Powszechnie znane Google Maps charakteryzują się bardzo dobrym odwzorowaniem rzeczywistego stanu rzeczy. Niektórym osobom jednak sprawia trudność osiągnięcie zamierzonego celu: naniesienie punktów na dodaną trasę, dodanie opisu i w końcu zaimportowanie mapki na swoją stronę www. Kiedy już jednak przeskoczy się niedogodności, osiągniemy zamierzony cel. Kiedy można za darmo używać Google Maps? Jeśli nasza strona jest ogólnodostępna, a więc praktycznie rzecz biorąc, w niemalże każdym przypadku, poza specyficznymi zastosowaniami tych map. Więcej na ten temat można poczytać na tej stronie.

Kolejnym znanym systemem, który dostarcza darmowe podkłady mapowe – w nieco innym stylu niż Google (bardziej „rysunkowym”) jest Open Street Map. OSM to także społeczność, która takie podkłady tworzy, na stronie głównej mamy taką informację „OpenStreetMap to mapa świata, stworzona przez ludzi, takich jak ty, i z możliwością użycia pod otwartą licencją”. Co oznacza w praktyce? Jeżeli posiadamy wiedzę na temat danego regionu, zauważymy na mapie błąd, możemy sami wprowadzić tutaj poprawki, jak mówią twórcy serwisu: „wszyscy mogą tu wprowadzać poprawki i aktualizacje oraz pobierać i używać map za darmo”. Jest to bardzo dobra informacja dla użytkowników, ponieważ, po pierwsze: mają świadomość, że tworzą coś naprawdę wartościowego, a po drugie: mogą bez opłat z tej wartości korzystać. Szczegółowe warunki korzystania zostały opisane na tej stronie.

 

Idealne połączenie – Traseo.pl

Oba te systemy nie do końca jednak mogą zaspokajać potrzeby organizatorów wydarzeń sportowych i jednostek promujących turystykę. Dobrym rozwiązaniem dla tego typu podmiotów (a także dla zwykłych użytkowników) są portale, które łączą w sobie zarówno podkłady mapowe, jak i możliwość dodawania i importowania tras na swoją stronę www. Polskim portalem tego typu jest Traseo.pl, które połączone jest z aplikacją mobilną Traseo. Szlaki, trasy, mapy (w wersji Android i iOS), umożliwiającą pobieranie gotowych tras, nagrywanie własnych śladów i zakup podkładów mapowych czołowych polskich (i nie tylko) wydawnictw kartograficznych. Mapy OSM oraz Google są oczywiście bezpłatne i w aplikacji można je pobierać do offline'u.

 

Traseo.pl to baza około 70 tys. gotowych propozycji wycieczek. Można tutaj dodawać trasy na trzy sposoby: wgrać plik .gpx, zintegrować swoje konto z aplikacją i przesłać nagrany tam ślad lub narysować trasę ręcznie. Do każdej trasy można dodać zdjęcia i waypointy, a gotową mapkę umieścić na swojej stronie www (pod każdą mapką znajduje się przycisk „umieść trasę”, który przenosi do okna generowania kodu html). Wszystkie dane można także wydrukować. Pod trasą pojawia się też wykres wysokościowy, dostarczająca wielu ważnych informacji dla bardziej aktywnych użytkowników, którzy podczas treningów zwracają uwagę na przewyższenia. Jest to bardzo dobry sposób na zilustrowanie tras zawodów i nie tylko. Importując na swoją stronę mapkę z Traseo.pl można wybrać jej wielkość, wyświetlany podkład mapowy, elementy widoczne na trasie itp. Generator jest bardzo czytelny, a cały proces przygotowywania „wlepki” zajmuje kilkanaście sekund.

 

W razie problemów można kontaktować się z twórcami serwisu: kontakt@traseo.pl. Plusem portalu jest także to, że obejmuje on swoim patronatem co ciekawsze wydarzenia, organizatorzy mogą wówczas liczyć na internetową promocję.

 

Wyświeleń: 5010

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. [x] __ZAMKNIJ